top of page
Maringotka

studie | 2014

 

Kamarádova stavba chatky ze stavebních buněk nás inspirovala k pátrání po kvalitě bytí v minimálních prostorech. Za výchozí bod jsme zvolili klasickou dřevěnou maringotku 7x2,4m. Maringotka se dá snadno pořídit, přebudovat a její potenciál je málo prozkoumaný. 16m² se zdá být opravdu minimem, do nějž jsme chtěli umístit základní funkce pro pobyt alespoň dvou lidí, včetně hygienického zázemí. Zároveň jsme chtěli eliminovat nedostatky, na které jsme při průzkumu narazili. Světlá výška do 2,1m a malá okna vyvolávají pocit stísněnosti podpořený zanesením prostoru nábytkem. Soustředit se je třeba i na technické vybavení.

Malé rozměry maringotky vednou k jednoduchému uspořádání. Vstup jsme umístili doprostřed, naproti němu je box s hygienickým zázemím a kamny. Tak je prostor rozdělen na spaní a obývání. Důležité je sdílení prostoru pro několik funkcí. Kuchyně je zároveň jídelnou a pracovnou, ložnice může být díky skládací posteli obývákem, koupelna se záchodem je zároveň sprchovým koutem a komorou. Zádveří / chodba sdílí svou volnou plochu se všemi prostory. Světlo dovnitř přivádí, vzhledem k prostoru, velkorysá horizonální okna, která výškou svých parapetů umožňují výhled sedícímu člověku. Na vzdušnosti interiéru dodává francouzské okno přes celou výšku čela maringotky. To umožňuje i přímý výstup z kuchyně ven.
Vybavení je převážně vestavěné, aby nepřekáželo. Úložné prostory jsou řešeny policemi, skříněmi v ložnici a v koupelně. Kuchyňská linka v sobě ukryje ledničku i případnou pračku.
Povrchy jsou světlé. Obložení stropu a stěn je navrženo z bíle lazurovaných palubek, podlaha je přírodní prkenná. Kolem kamen a v koupelně je použita šedá cementová stěrka. Nábytek je z přírodní překližky, případně bíle lakovaný. Výrazným prvkem interiéru i exteriéru jsou modře lazurovaná okna i dveře.
Maringotka počítá s připojením na vodu a elektřinu, může však fungovat i zcela nepřipojená. Toaleta je pilinová s vynášením dvířky ve fasádě. Voda ze dřezu a sprchy může být svedena do nádoby na spodní straně maringotky nebo vsakována v trativodu. Kolem kamen je čtvrtcihelná obezdívka, která akumuluje teplo a zmírňuje vychládání během nocí. Zateplení je uvažováno v rámci konstrukce - cca 5cm vaty ve stěnách, stropu i v podlaze.
Vnější vzhled maringotky určuje původní laťkový obklad lazurovaný do hněda spolu s modrými výplněmi otvorů. Podvozek a střecha je světle šedá. Ke vstupu stoupají široké dřevěné schody s povrchem z latí, které slouží i k venkovnímu sezení a umísťování kytek. Schůdky k francouzskému oknu do kuchyně jsou kopií klasických schůdků se štíhlým zábradlím.
Maringotku jsme navrhli jako letní příbytek pro dva lidi, vešlo by se k nim i jedno malé dítě. Moderním Robinsonům by mohla sloužit ale i celoročně. Z obecné úvahy o prostoru jsme se dostali až k detailnímu návrhu, který bychom někdy rádi ověřili v reálu.

bottom of page